Timrås smäll: Backen drabbad av hjärnskakning
Hockeyallsvenskan

Timrås smäll: Backen drabbad av hjärnskakning

Publicerad 23 januari 2020 11:03 | Senast redigerad 23 januari 2020 17:02
Timrå ser ut att bara ha sex ordinarie backar tillgängliga till lördagens match mot Vita Hästen.
Sedan tidigare har man lånat ut Gustav Nielsen och Jakob Ragnarsson avstängd. Nu kommer Timrå även att tvingas klara sig utan Marcus Hardegård den närmaste tiden, då backen åkte på en hjärnskakning i gårdagens match mot Kristianstad.
– Nu är det hjärntrappan som gäller, säger Timrås läkare Christian Johansson till Sundsvalls Tidning.

Detta efter att Marcus Hardegård åkt på en smäll under gårdagens match mot Kristianstad som tog så pass illa att han ådrog sig en hjärnskakning.
– Den tog illa. Det är en hjärnskakning. Han mår som man brukar göra i det här läget och har symptom, säger Timrås läkare Christian Johansson till Sundsvalls Tidning.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Johansson säger till tidningen att han inte vet hur pass allvarlig hjärnskakningen är.
– Det är alltid svårt att säga. Det är tidigt i förloppet, men nu är det hjärntrappan som gäller, säger han.

ÖPPNAR FÖR ATT PLOCKA HEM UTLÅNADE BACKEN  

Sedan tidigare saknar Timrå även Jakob Ragnarsson som är avstängd i ytterligare två matcher efter sin knätackling på Sebastian Selin i mötet med Björklöven förra veckan. Man har även unge Gustav Nielsen utlånad till seriekonkurrenten Almtuna, vilket gör att huvudtränaren Fredrik Andersson bara har sex ordinarie backar att jobba med till lördagens match mot Vita Hästen.

Nu öppnar Andersson för att kalla hem Nielsen från Uppsalalaget.
– Om vi känner att vi ska ha sju backar så ska vi absolut plocka hem honom, säger Andersson.