Modo säkrar målvaktssidan – med SHL-keeper
Hockeyallsvenskan

Modo säkrar målvaktssidan – med SHL-keeper

Publicerad 15 februari 2021 21:50 | Senast redigerad 16 februari 2021 08:28
Tex Williamsson hamnar lite i kläm i IK Oskarshamn efter att Smålandsklubben värvat in Alexander Sudnitsin från KHL.
IK Oskarshamn plockade in ryske målvakten Alexander Sudnitsin i går. 
Därför kan man nu släppa målvakten Tex Williamsson som blir tillgänglig för spel i Modo Hockey. 

Efter att ha hamnat bakom Sudnitsin och Joe Cannata i hierarkin och fått nöja sig med att vara tredjevalet släpps Williamsson nu så att han kan göras tillgänglig för spel i Hockeyallsvenskan.

Desktop ad in article Mobile ad in article  

Tex Williamsson har i stället registrerats för Modo Hockey, då han finns med i Modos trupp på Svenska Ishockeyförbundets hemsida

Den 30-årige målvakten har fått vakta kassen i nio SHL-matcher den här säsongen och har en räddningsprocent på 89,9 samt 3,17 i insläppta mål per match. 

Desktop ad in article Mobile ad in article

Williamsson ska kunna återvända till Oskarshamn vid behov och det kan bli aktuellt eftersom att Joe Cannata ska bli pappa i april och eventuellt kommer att behöva lämna Oskarshamn och åka hem för att vara med vid födseln. 


TV: Håkan Loob i Wikegård vs