Skadeläget i såg ut att ljusna inför slutspelet och mötena med i kvartsfinalen, men redan i första matchen kom en ny smäll.
, som tidigare puttats omkull i samband med sitt 2–0-mål i matchen sågs kliva av isen i den andra perioden och sedan hoppa ut mot omklädningsrummet på ett ben.
– Här är det tråkiga bilder för AIK när Nord hoppar ut på det här sättet, säger TV4:s kommentator Linus Eklund i sändningen innan Fredrik Söderström tilläger:
– AIK har haft stökigt med skador och sjukdomar under hela säsongen. Vi får hoppas att det inte är allt för allvarligt.
När Nord klev av hade AIK fortsatt en 3–1-ledning i matchen, men var pressade efter flera utvisningar. Slutresultatet blev 4–1 till stockholmarna. Betsense in article





