Enligt MoDos vd Johan Widebro är intäkterna i närheten av rekordet på 2,7 miljoner kronor som sattes i ett möte med just Björklöven för två år sedan.
– Ja, men jag vill inte säga exakt då vi inte har summerat klart, men försäljningsmässigt är det inte många kvällar i den här föreningens historia som slår den här kvällen baserat på den statistik vi har nu. Vi vet inte hur det var under de allra första säsongerna då arenan var ny, säger Widebro till Örnsköldsviks Allehanda.
– Vi har börjat räkna ihop det och totalt sett är det en av de bästa kvällarna någonsin.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Samtidigt invigde MoDo en ny ståplatssektion för hemmasupportrarna.
– Jag har inte hört något annat än att den blev en succé. Alla sjöng och det var bra tryck i hela arenan. Sittplats var också med på ett annat sätt, men matchen utvecklades till vår fördel också.
Även på isen blev det en framgångsrik kväll för MoDo, som besegrade Björklöven med 5–2. Dagen därpå fick dock “Löven” en gruvlig revansch, då man körde över MoDo med hela 8–1 i Umeå.





