Det var i fredagens match mellan MoDo och HV71 som Filip Sveningsson tilldelades ett matchstraff, efter en tackling mot huvudet på HV:s Emil Andrae. HV-stjärnan kunde inte återvända till matchen efter tacklingen och situationen anmäldes således till ishockeyförbundets disciplinnämnd.
I måndags meddelade disciplinnämnden att Sveningsson stängs av i de sex kommande matcherna, något som MoDos tränare Mattias Karlin tycker är överdrivet.
– Jag hade trott tre eller fyra matcher. Fem hade varit stentufft, sex är helt uppåt väggarna. Jag skulle vilja veta varför det här är den fulaste tacklingen i hockey-Sverige de sista åren, säger han till ÖA.
Desktop ad in article Mobile ad in article
HAR ÖVERKLAGAT
Karlin menar att straffet bör återspegla situationen, och har därför valt att överklaga disciplinnämndens beslut.
– Jag har sett fruktansvärt många andra situationer där man släckt karriärer men man bara får några matcher. Här får Sveningsson sex matcher och en jävla böter.
MoDo ligger i dagsläget tvåa i HockeyAllsvenskan med 97 poäng, och har säkrat en kvartsfinalplats.
Annons





