Hockeyallsvenskan

Klart: Värvar från SHL-klubben

Publicerad 23 april 2025 08:59 | Senast redigerad 23 april 2025 09:13
Linus Lindgren lämnade Timrå efter säsongen.
Nu är backen klar för spel i Nybro.

– Vi är glada att Linus valde Nybro Vikings då ett flertal lag var intresserade av honom efter att han gjort det riktigt bra i SHL, säger sportchefen Mikael Aaro.

Redan igår kunde hockeysverige.se i vår silly-blogg avslöja att han var klar för en allsvensk klubb. Nu är den nya klubben bekräftad.

Via sin hemsida meddelar Nybro att man gjort klart med den tidigare Timrå-backen Linus Lindgren, som lämnade SHL-klubben tidigare i våras.

Lindgren har skrivit på ett ettårskontrakt med den allsvenska klubben.

– Vi är glada att Linus valde Nybro Vikings då ett flertal lag var intresserade av honom efter att han gjort det riktigt bra i SHL, säger sportchefen Mikael Aaro.

Spelade 18 matcher i SHL

Den 20-årige backen spelade 18 matcher med Timrå i SHL den här säsongen och noterades inte för några poäng. I J20-laget stod han för 13 poäng (1+12) på 36 matcher.

– Det ska bli otroligt kul att komma till Nybro och det känns som en bra miljö för mig att utvecklas i. Föreningen har gjort mycket bra senaste åren och vill mer så det känns jättekul, säger Lindgren.