Lucas Feuk har under säsongen gjort ett mål i HockeyAllsvenskan. Han har däremot öst in mål i J20-laget, sex på sex matcher, och det är där han kommer spela även i AIK till en början.
– Lukas har en bra teknik och bra spelsinne. Tillsammans med sin skridskoåkning är han en duktig offensiv forward som alltid är ett hot. Han kommer att inleda i J20-laget men är självklart intressant för A-laget och vi välkomnar honom till AIK, säger sportchefen Anders Gozzi.
"VILL UPPÅT I KARRIÄREN"
Kontraktet med Feuk, som draftades i fjärderundan av Calgary Flames i somras, sträcker sig till våren 2021.
– Jag vill uppåt i karriären och har därför valt att spela i AIK. Jag känner Anders Hultin och Patric Gozzi i ledarstaben för J20 sedan tidigare och det är en trygg punkt för mig, säger 18-åringen.
Forwarden har bland annat meriter från spel i Småkronorna.




