Oscar Pettersson gjorde mål i den första matchen mot Karlskoga och hade sedan en pigg start på match två. Den tog däremot slut tidigt efter en otäck situation. Forwarden hamnade i en närkamp med Hampus Plato i Karlskoga. MoDo-spelaren hamnade då ovanpå sin motståndare. Fallet ner i isen blev sedan otäckt.
Han landade på nacken och huvudet. Direkt blev han liggandes groggy, och fick sedan hjälp av isen, märkbart påverkad av smällen.
-- Det finns ingenting i det där som är fult. De sätter emot varandra och sen blir det att han voltar över Plato och slår i. Jag hoppas att det går bra med Pettersson som hade en bra förstamatch. Det är olustigt, absolut, säger Fredrik Söderström i TV4-sändningen.
Oscar Pettersson åkte på en otäck smäll
Sedan tidigare kunde vi även se Måns Carlsson i MoDo lämna matchen, med vad vi får förmoda är en känning. Det återstår nu att se om någon av duon återkommer till spel senare i matchen. MoDo leder med 1-0 efter den första perioden sedan Gerry Fitzgerald gjort mål i powerplay.
Inför den andra perioden gav MoDo-tränaren Fredrik Andersson en kort uppdatering om sin spelare.
-- Inte något mer än att han inte kommer spela något mer i den här matchen, säger han i TV4.
Source: Oscar Pettersson @ Elite Prospects




