Klubben bekräftar intresse för förre SHL-tränaren
Hockeyallsvenskan

Klubben bekräftar intresse för förre SHL-tränaren

Publicerad 12 april 2020 14:01 | Senast redigerad 13 april 2020 09:42
I januari fick Magnus Sundquist lämna tränarjobbet i Brynäs efter en tung säsong med Gävlelaget. Sedan dess har han gått utan hockeyjobb, men aviserade i slutet av mars sitt intresse för den vakanta tränarplatsen i hockeyallsvenska Mora.
Magnus Sundquist har tidigare berättat att han är sugen på tränarjobbet i Mora.
Nu bekräftar klubben att han är ett huvudalternativ inför nästa säsong.
– Han (Sundquist) är med i processen och en av de tre vi som är med i processen, säger klubbchefen Peter Hermodsson till Dalarnas Tidningar.

Sundquist har nämnts som ett troligt tränarspår för dalaklubben sedan det stod klart att Tomek Valtonen skulle lämna klubben efter säsongen. Nu bekräftar Mora att man är intresserade av Sundquists tränartjänster till den kommande säsongen.

– Han (Sundquist) är med i processen och en av de tre vi som är med i processen Vi jobbar väldigt aktivt med just tränarfrågan då den är så pass viktig, bland annat, i våra samtal med spelarna. De vill ju veta vem som ska leda laget, säger Moras klubbchef Peter Hermodsson till Dalarnas Tidningar.

RIVALENS IKON AKTUELL

Tidigare i veckan avslöjade Sportbladet att Leksandsikonen, tillika förre NHL-målvakten, Johan Hedberg var ett annat huvudspår för Mora.

– Det skulle han mycket väl vara. Men jag vill inte kommentera specifika namn mer ingående än så.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Skulle Hedberg ta över Mora skulle det bli hans första svenska klubb som tränare. Han har tidigare varit målvaktstränare i New Jersey Devils, Albany Devils och San Jose Sharks.

För Sundquist skulle Mora-jobbet i sådana fall bli hans tredje svenska klubb. Han har tidigare tränat Tingsryd i Hockeyallsvenskan innan han skrev på för Brynäs 2018.


TV: Tre läsvärda NHL-böcker