Karlskoga plockar in center från Leksand
Hockeyallsvenskan

Karlskoga plockar in center från Leksand

Publicerad 12 februari 2018 15:58 | Senast redigerad 03 juli 2019 22:34
BIK Karlskoga förstärker truppen inför slutet av säsongen med centern Isac Skedung som närmast kommer från seriekonkurrenten Leksand.

20-årige Skedung har haft svårt att ta plats i Leksands trupp den här säsongen och har den senaste tiden varit utlånad till Hockeyettan-laget Borlänge för att få matchträning. Idag stod det klart att han istället lämnar Leksand och väljer spel med BIK Karlskoga under resten av säsongen.

I laget finns bland annat tidigare lagkamraten Fredrik Forsberg.

– ”Foppa” har spelat mycket med Isac tidigare och de har en bra kemi ihop. Det ska bli spännande att se vad han kan uträtta i BIK Karlskoga. Vår förhoppning är att Isac gör debut redan på onsdag mot Pantern, säger sportchef Thomas Fröberg i ett pressmeddelande. 

 

Samtidigt som Skedung tillkommer meddelar klubben att Örebro har kallat hem centern  Rodrigo Abols. Örebro meddelade tidigare på måndagen att Libor Hudacek lämnar klubben.