2018 klev Johan Schoultz in som ny assisterande tränare för BIK Karlskoga och han har sedan varit med i tränarstaben under några av föreningens starkaste år genom tiderna.
Men den här säsongen har BIK haft det tufft då de ligger tolva med bara 28 poäng efter 25 omgångar. De har då sex poäng upp till slutspelsplats samt sju poäng ner till kval. Desktop ad in article Mobile ad in article
Nu väljer klubben att agera då Johan Schoultz får sparken.
– Vi tycker inte att vi får ut den potential vår spelartrupp besitter och känner att vi behöver göra en förändring. Detta är såklart ett oerhört jobbigt beslut att ta då Johan varit en stor del av BIK i många år, säger sportchef Torsten Yngveson.
Ingen ersättare på plats än
Huvudtränaren Dennis Hall är nu ensam coach tillsammans med målvaktstränaren Håkan Eriksson då Karlskoga i nuläget inte plockar in någon ny assisterande.
BIK skriver dock på sin hemsida att de hoppas kunna presentera något inom en snart framtid.
– Vi har flera spår, men inget är ännu klart, säger Yngveson. Desktop ad in article Mobile ad in article





