För VLT berättar veterancentern om virusets otäcka biverkningar.
– Det är nästan samma symptom som vid en hjärnskakning, säger Hillding till tidningen.
I en intervju med VLT berättar Hillding om de otäcka biverkningar som han upplevt i samband med virussjukdomen.
– I början efter sjukdomen var det bara fysisk trötthet men senaste tiden har det satt sig på huvudet med mental trötthet och dåligt minne. Det är nästan samma symptom som vid en hjärnskakning, säger Hillding till tidningen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
"DÅ MÅSTE MAN GÖRA EN FÖRÄNDRING"
Enligt Hillding har familjelivet blivit lidande under hösten.
– När det påverkar familjen så här mycket, då måste man göra en förändring. De är inte förtjänta av det. All tid mellan matcherna har gått åt till att försöka återhämta mig och det har knappt gått. Då blir familjen lidande, säger Hillding.
– Har kommit till en punkt nu när det inte finns någon återvändo. Känner att det börjar ta längre och längre tid att återhämta mig och blir bara tröttare och tröttare.
Sedan tidigare har Västerås tappat NHL-lånet Rasmus Asplund och nu är man alltså utan två av centrar i Skedung och Hillding året ut. Huruvida det blir något mer spel den här säsongen för Hillding beror helt och hållet på hur kroppen svarar på vilan, säger han.
Desktop ad in article Mobile ad in article





