En axelskada höll Jesper Lindgren borta från spel i Björklövens matcher mot Almtuna, Mora och Östersund förra veckan. Nu står det klart att det inte blir något spel på länge för den hemvändande “Löven”-backen.
Via sin hemsida meddelar Umeålaget att Lindgren kommer att tvingas genomföra en operation för att få bukt på sin axelskada.
– Vi räknar med att Jesper tyvärr blir borta i stort sett hela säsongen. Om han kan spela några matcher den här säsongen är det en ren bonus, säger Björklövens sportchef Per Kenttä till klubbens hemsida.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Fler på långtidsskadelistan
Lindgren lämnade Björklöven för spel i finska JYP inför den här säsongen, men återvände till klubben inför säsongsstarten på grund av familjeskäl. Den SHL- och AHL-meriterade backen producerade tre poäng på sju matcher för “Löven” den här säsongen.
Sedan tidigare har Björklöven både Adam Plant och Fredric Andersson på långtidsskadelistan.





