Henrik Larsson återvänder till Sverige.
2019 lämnade han svensk ishockey för spel i finska TPS och han stod för en succésäsong direkt med 38 poäng på 59 matcher vilket var näst bäst bland alla backar i Liiga.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Den senaste säsongen fick han inte samma utdelning offensivt med 17 poäng på 50 matcher men hans TPS gick bättre och tog sig hela vägen till final men där förlorade dem mot Lukko.
Nu lämnar dock Larsson Finland och är i stället klar för spel i moderklubben BIK Karlskoga där han har skrivit på ett treårskontrakt.
– Det känns väldigt bra. "Kingen" bidrar med mycket rutin både på och vid sidan av isen, han är otroligt spelskicklig och kommer vara en av ligans absolut bästa backar, säger BIK:s klubbchef Torsten Yngvesson.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Henrik Larsson har tidigare spelat 324 matcher i Karlskoga. Säsongen 2016/17 vann han backarnas poängliga i HockeyAllsvenskan med 40 poäng på 52 matcher. På meritlistan har Larsson även 54 SHL-matcher med Brynäs.





