Det bekräftar Ö-viksklubben på sin hemsida.
En av spelarna som lämnar lagen är förre lagkaptenen Brendan Mikkelson, som under säsongen lämnade över lagkaptensrollen till Daniel Sylwander men som fortsatte vara assisterande lagkapten.
Utöver honom står det även klart att målvakten Oliver Dackell, backarna Anton Öhman och Frank Corrado samt forwardsspelarna Markus Persson och Tobias Åhström gjort sitt i Modo.
– Vi tackar spelarna för deras insatser i MODO Hockey och önskar samtliga lycka till i framtiden. Vi är inne i många processer just nu och tillsättning av tränare samt lagbygget pågår för fullt, säger sportchefen Henrik Gradin till klubbens hemsida.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Av de spelarna som nu lämnar klubben var Frank Corrado den poängstarkaste spelaren, då han producerade 17 poäng (4+13) från sin backposition.
Ö-vikslaget har för tillfället tio spelare på kontrakt inför nästa säsong, enligt EliteProspects.





