Daniel Öhrn kom till Tingsryd för första gången 2017, där han gjorde två säsonger innan flyttlasset gick vidare till Västerås. Inför säsongen 2021/22 återvände centern till klubben och utsågs till lagkapten.
Efter totalt fyra säsonger och 191 matcher för klubben står det nu klart att Öhrn och Tingsryd går skilda vägar.
“Det är dags för mig att meddela att min tid i klubben är över. Jag har haft totalt fyra fantastiska år som jag värdesätter otroligt högt. Att vi löste kontraktet och vann den sista matchen för säsongen känns väldigt bra och det är något jag alltid kommer ta med mig”, skriver Öhrn i ett uttalande på klubbens hemsida.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Fyra i interna poängligan
30-åringen slutade fyra i lagets interna poängliga den här säsongen, då han producerade sex mål och totalt 23 poäng på 40 hockeyallsvenska matcher. I kvalspelet mot Västervik stod sedan centern för fem poäng (2+3) på sex matcher för Tingsryd.
Öhrn är fostrad i Timrå och har tidigare spelat tre allsvenska säsonger med klubben samt gjort 27 SHL-matcher för moderklubben.
Enligt Sportbladet ska Öhrn vara klar för spel i Östersund nästa säsong.
Desktop ad in article Mobile ad in article





