Almtunas besked: William Proos riskerar att missa resten av säsongen
Hockeyallsvenskan

Almtunas besked: William Proos riskerar att missa resten av säsongen

Publicerad 16 januari 2023 19:24 | Senast redigerad 17 januari 2023 09:41
William Proos skadade sig i en match med juniorlaget och nu kommer Almtuna med et tungt besked. 19-åringens säsong är i fara.
– Kommer han tillbaka är det först i mars, säger sportchefen Tony Mårtensson till Upsala Nya Tidning. 

Almtunas junior William Proos har spenderat större delen av säsongen med A-laget i Hockeyallsvenskan. Där har det blivit sju poäng på 31 matcher. I J20 Nationell har han fått det att lossna poängmässigt och har på tio matcher gjort 14 poäng.

Men nu har den unge forwarden fått ett mardrömsbesked. Desktop ad in article Mobile ad in article

Skadan som han ådrog sig under helgen i en match med J20-laget är värre än befarat.

– Det finns en risk att säsongen är över för honom, och kommer han tillbaka är det först i mars, säger Tony Mårtensson till UNT-sporten.

Ersätter med SHL-lån

William Proos kom till klubben från moderklubben Leksand sommaren 2019 och har varit i klubben sedan dess. Förra säsongen var han en av de bärande spelarna när J20-laget tog steget upp från J20 Region till J20 Nationell. Det blev också 34 matcher redan förra säsongen.

För Almtuna innebär det att man kommer låna in en ny spelare från SHL. Oscar Birgersson från Brynäs finns redan tillgänglig. För tidningen berättar Tony Mårtensson att de har en till spelare klar till onsdagens match mot Mora.

– Planen är att han ska spela med oss mot Mora och så får vi ta det därifrån. Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Här avgör Elias Pettersson – med "Foppa-straff"