Nybro bygger om för att skapa en trupp som ska hålla sig kvar i Hockeyallsvenskan.
Nu meddelar nykomlingen också att sex spelare lämnar laget. Desktop ad in article Mobile ad in article
Det handlar om backarna Oskar Matushkin, Niklas Dahlberg och Sebastian Walfridsson, forwardarna Pelle Hedlund och Pontus Karlsson och målvakten Hugo Engsund.
Samtliga spelare var med och vann kvalserien med laget förra säsongen när Nybro tog steget upp till Hockeyallsvenskan.
– Jag talar för hela föreningen och staden när jag nu tackar spelarna för deras fantastiska insats under den gångna säsongen, säger Rasmus Aro, sportchef i Nybro, till klubbens hemsida.
Nybro har just nu sex spelare under kontrakt till nästa säsong, en målvakt och fem forwards. Desktop ad in article Mobile ad in article
Samtidigt meddelar klubben att backen Jesper Mångs blir kvar i klubben. Trotjänaren har skrivit på ett tvåårskontrakt med Nybro och kommer med det göra sin femte och sjätte säsong i klubben.





