I höstas kom det stora glädjebeskedet att NHL-stjärnorna under årets upplaga av vinter-OS skulle få representera sina landslag., men det hela stoppades i december då ligan och spelarfacket meddelade att NHL-spelarna tvingades stanna hemma. Desktop ad in article Mobile ad in article
Flera av dagens stora stjärnor har aldrig fått chansen att ställa upp i ett OS och det var åtta år sedan vi senast såg världens bästa ishockeyspelare konkurrera i sina respektive landslag. Senaste gången var i Sotji 2014, då Tre Kronor tog sig till OS-final och där ställdes mot Kanada.
För att se till att de bästa nu ska få en plats att konkurrera på har diskussioner om ett nytt “World Cup of Hockey” inletts och planerna kan bli en verklighet i februari 2024, enligt TSN-reportern Pierre LeBrun. NHL och spelarfacket NHLPA ska under förra veckan ha mötts för att planera en turnering till nästa år och enligt uppgifter menar LeBrun nu att det finns en stor möjlighet till genomförande av turneringen. Desktop ad in article Mobile ad in article
World Cup of Hockey spelades senast I September 2016, innan starten av grundserien i NHL, men enligt reportern kan turneringen nu komma att spelas mitt i säsongen 2023/24.





