Nu uppger dock Ryan Kennedy på The Hockey News att VM kommer att flyttas – till Ryssland.
Härom dagen framkom grava anklagelser mot ordföranden för det belarusiska hockeyförbundet, Dmitrij Baskov, att han skulle ha varit närvarande vid och bevittnat dödsmisshandeln av konstnären Raman Bandarenka, som ska ha protesterat mot diktatorn Aleksandr Lukasjenko.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Trots att IIHF-ordföranden Rene Fasel i går gick ut och sade att man fortfarande vill spela mästerskapet i Belarus så kan nu VM flyttas.
Enligt Ryan Kennedy på The Hockey News kommer Belarus att fråntas värdskapet för hockey-VM 2021 och i stället kommer Ryssland att stå som ett av värdländerna tillsammans med Lettland.
Kennedy uppger att IIHF-basen Rene Fasel håller på att flyga till Ryssland för att träffa Vladislav Tretiak, som är ordförande för det ryska hockeyförbundet, för att diskutera möjligheten att arrangera VM i Moskva.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Ryssland stod som värdland för VM 2016 och är även planerade att stå som värd för mästerskapet 2023. Om detta går igenom skulle de därmed ha varit värd för tre VM-turneringar på åtta år.





