Sent under söndagskvällen, svensk tid, presenterade IIHF grupperna inför nästa års VM-turnering. Turneringen kommer att spelas i tjeckiska Prag och Ostrava, där värdnationen Tjeckien kommer att spela i gruppen som spelas i Prag.

I den andra gruppen, grupp A, ingår Sverige som kommer att spela gruppspelsmatcher mot Tyskland, Slovakien, Lettland, Kazakstan, Frankrike och regerande världsmästaren Kanada. I gruppen ingår även Polen, som är tillbaka i A-VM efter 21 år utanför toppturneringen.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Spelas mellan 10 och 26 maj

I grupp A, som spelas i Prag, återfinns Tjeckien, Finland, USA, Schweiz, Danmark, Norge, Österrike och Storbritannien. 

Hur gruppspelsmatcherna kommer att spelas är i nuläget inte klart.

Turneringen kommer att hållas mellan den 10 och 26 maj och matcherna kommer att spelas i 02 Arena (Prag) med en kapacitet för 18 000 åskådare samt Ostravar Arena (Ostrava) som kommer att ha en kapacitet på 8 800 åskådare i VM-turneringen.

Senast Tjeckien anordnade VM var 2015. Även då spelades turneringen i Prag och Ostrava.

Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Dahlin berättar - därför spelar han inte VM