Carl Klingbergs jättehyllning till Johan Garpenlöv
Hockey-VM

Carl Klingbergs jättehyllning till Johan Garpenlöv

Publicerad 24 maj 2022 15:03 | Senast redigerad 25 maj 2022 17:31
Johan Garpenlöv har haft en tuff tid som förbundskapten, med mycket kritik och flera motgångar. Nu tokhyllas han av Carl Klingberg - som säger att man kommer kämpa om en medalj för “Garpens” skull.
– Det är en sjukt bra coach och en sjukt bra människa. Jag skulle unna honom det, så jävla mycket, säger han efter gruppavslutningen mot Lettland.
– Jag blir jätteglad. Jag vill vinna med dem också, svarar Garpenlöv.

TAMMERFORS (HOCKEYSVERIGE.SE)

Johan Garpenlöv vann som spelare VM-guld 1991 och 1992 och vann också som assisterande förbundskapten 2017 och 2018. Men som huvudansvarig har det varit desto tuffare. 

  • VM 2020 ställdes in, till följd av coronapandemin
  • VM 2021 spelades i en bubbla och Sverige gjorde sitt sämsta VM på över 80 år. De missade kvartsfinal.
  • OS 2022, som skulle bli Garpenlövs största turnering, blev utan NHL-spelare. Sverige missade medalj efter en förlust mot Slovakien i bronsmatchen.

Men kanske, kanske kan VM 2022, Garpenlövs sista turnering, sluta med medalj? Sverige har i alla fall satt sig i en sits för att kunna gå långt i turneringen, efter att ha avslutat gruppspelet med en 1-0-seger mot Lettland. Desktop ad in article Mobile ad in article

54-åringen har fått hård kritik för sitt jobb som förbundskapten - men den är obefogad menar Carl Klingberg, som varit med vid samtliga mästerskap under Garpenlövs tid som huvudansvarig.

– Jag har varit med på hela Garpenresan och han har fått utstå en hel del kritik. Jag tycker det är lite obefogat. Han är en sjukt bra coach och en sjukt bra människa, säger Klingberg som verkligen understryker att laget spelar för att Garpenlöv ska få avsluta med en medalj.
– Jag skulle unna honom det så jävla mycket. Det är det enda målet.

Garpenlövs styrkor

Klingberg menar att hela spelartruppen delar hans bild.

– Han har fått kritik mer eller mindre hela tiden, och det har varit obefogat. Han är en riktigt bra coach. Men det är inte han som spelar. Han coachar som man ska och får med sig spelarna på ett sätt som jag tror alla uppskattar. Ni kan fråga vem som helst.

Klingberg lyfter framför allt fram förbundskaptenens sätt att se spelarna på ett personligt plan.

– Han är en riktigt bra personkännare. Han känner in på personerna, snackar med dem och får dem att må bra i ett lag. När man vet att man har coachen i ryggen, då spelar man bättre.
– Det är sjukt viktigt att komma ihop som grupp. Att man vet var man har varandra, att det är högt i tak. Man ska kunna säga till vad man tycker och ingen ska bli arg - man ska inte vända sig emot varandra. Man ska ta bort egot för lagets skull. Det är VM-guldet vi är här för - inte för att få en massa jävla frilägen och få skina själv. Det vet alla. Desktop ad in article Mobile ad in article

Johan Garpenlöv blir glad när han får höra om Klingbergs ord och att spelarna vill vinna för honom.

– Jag blir jätteglad. Jag vill vinna med dem också. Alla är här för att gå så långt som möjligt och göra något bra. Varje VM-turnering, eller varje turnering över huvud taget, har vi ett så pass bra lag att vi kan vinna. 

“Jag vet hur mycket det betyder”

Utöver de tuffa åren på isen har “Garpen” även förlorat båda sina föräldrar under de senaste två åren. Nu hoppas han få en positiv avslutning på tiden som förbundskapten. Vid förlust i kvartsfinalen på torsdag är Johan Garpenlöv-eran slut.

– Det är klart jag vill åka hem med något runt halsen, helst ett guld, som alla andra där inne, säger han och fortsätter:
– Jag har varit med och vunnit förut, både som spelare och ledare. Jag vet hur mycket det betyder för mig, för övriga ledare, för alla spelare, för svenska folket och för svensk ishockey.

Men han har respekt för den kvartsfinal som väntar.

– Jag vet hur svårt det är. En studs kan betyda något åt ena eller andra hållet. Det är så jäkla små marginaler. Man måste sätta upp sig själv i ett läge att man kan få med sig marginalerna.
– Och jag vet hur det funkar. Vinner vi den (kvartsfinalen) är det jättebra. Förlorar vi är vi tillbaka på något som inte är godkänt. Desktop ad in article Mobile ad in article

Sverige möter Kanada, Slovakien eller Danmark i kvartsfinalen. Vilka det blir avgörs i kväll.


TV: Nylander visar klass i powerplay