Sverigebekantingen kan ta över storklubben
Europeisk Hockey

Sverigebekantingen kan ta över storklubben

Publicerad 11 juni 2020 08:31 | Senast redigerad 11 juni 2020 11:06
2009 avslutade Gordie Dwyer sin spelarkarriär genom att vara med och föra upp Örebro till Hockeyallsvenskan.
Han blev en uppskattad lirare i Örebro under sina två säsonger i klubben och 2009 var han med och spelade upp laget till Hockeyallsvenskan.
Nu är Gordie Dwyer nära att landa ett stort europeiskt tränarjobb.
Enligt scwheiziska Watson är kanadensaren en av huvudkandidaterna i Berns tränarjakt.

Sedan kanadensaren lade skridskorna på hyllan har han skolat om sig till tränare och har sedan han inledde tränarkarriären 2009 hunnit med att träna både i QMJHL, schweiziska ligan samt KHL.

Den gångna säsongen tränade Dwyer QMJHL-laget Shawinigan Cataractes, men till nästa säsong kan 42-åringen återvända till Europa.

Desktop ad in article Mobile ad in article

HALLAM UPPGAVS AKTUELL

Enligt Klaus Zaugg på den schweiziska tidningen Watson är Dwyer en av huvudkandidaterna att landa tränarjobbet i Bern. Klubben har letat en ny tränare sedan i våras då det stod klart att Hans Kossmann inte skulle bli kvar i klubben, som i sin tur hade ersatt långvarige finländaren Kari Jalonen under säsongen.

Tidigare under våren har även Växjös tränare Sam Hallam kopplats samman med jobbet i Bern, uppgifter som Växjötränaren dock sköt ner.

– Jag är tränare för Växjö Lakers och jag har två år kvar på mitt avtal här, sade Hallam till Hockeysverige.se i början av april.

Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Sammandrag: Bästa ögonblicken från Lindquists hockeyquiz