Svenskbacken i god poängform – målskytt i segermatchen
Europeisk Hockey

Svenskbacken i god poängform – målskytt i segermatchen

Publicerad 04 mars 2021 22:17 | Senast redigerad 05 mars 2021 08:36
Bern kunde besegra Davos i den schweiziska ligan under torsdagskvällen – och som brukligt den senaste tiden var lagets svenske back Calle Andersson en av förgrundsfigurerna för den schweiziska huvudstadsklubben.
Calle Andersson har börjat pricka in poängformen för sitt Bern.
Under torsdagskvällen stod svenskbacken för ett mål i 5–2-segern över Davos – och har nu gjort tio poäng på sina nio senaste ligamatcher.

Den 26-årige Malmösonen stod för Berns 1–0-mål 5–2-segern och sköt därmed sitt femte mål för säsongen. I och med målet har nu Andersson producerat tio poäng under de senaste nio senaste ligamatcherna för Bern.

Totalt har den Tre Kronor-meriterade backen noterats för 18 poäng på 33 matcher i den schweiziska ligan den här säsongen.

Även Anderssons landsman Jesper Olofsson skrev in sig i poängprotokollet för Bern i segermatchen, då han assisterade till Cory Conachers 3–1-mål i mittperioden. Olofsson har stått för 14 poäng (6+8) på de 20 ligamatcher han hunnit spela för klubben sedan ankomsten i december.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Under helgen som gick bärgade Olofsson och Andersson den schweiziska cuptiteln med Bern efter att man besegrat Zürich med 5–2 i finalen. Olofsson stod för två mål i finalmatchen.


TV: De fem hetaste deadlinevärvningarna i HockeyAllsvenskan