2019 prisades Roman Will som den bästa målvakten i den tjeckiska ligan och då valde han också att lämna sitt hemland för att testa på ett utlandsäventyr. Valet föll då på Rögle BK i Sverige.
Will gjorde då succé i SHL och kom fyra i målvaktsligan med 92,2 i räddningsprocent samt 2,12 insläppta mål per match. Endast Gustaf Lindvall, Joel Lassinantti och Oscar Alsenfelt var bättre i SHL den säsongen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Framgången gjorde dock att Rögle inte lyckades behålla målvakten utan i stället flyttade han till KHL och skrev på för Traktor Tjeljabinsk.
Även i KHL har tjecken gjort succé där han har varit solklar förstemålvakt för Traktor där han har vaktat kassen 76 matcher sedan han värvades inför förra säsongen. Den här säsongen har Roman Will varit en av ligans främsta målvakter då han har räddat 92,9 procent av skotten vilket är femte bäst i KHL.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Nu lyckas Traktor Tjeljabinsk också behålla sin toppmålvakt då de har kommit överens om ett nytt tvåårskontrakt med Roman Will som ser till att hålla kvar honom i klubben till 2024.
Tidigare i veckan togs Will också ut i det tjeckiska OS-laget där han kommer att få konkurrera om speltiden med förre MoDo-målvakten Patrik Bartosak samt Simon Hrubec.
Desktop ad in article Mobile ad in article





