Nu står det klart att den förre Linköping- och Södertäljebacken förlänger kontraktet och stannar i Danmark resten av årets säsong.
Och fler kommer det att bli.
Den 24-årige inledde årets säsong i moderklubben GSK Hockey i Hockeytvåan men spelade endast en match hemma i Gislaved innan han skrev på för Herning Blue Fox i Danmark.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Där fick han endast ett korttidskontrakt men nu meddelar den danska klubben att man förlänger avtalet med Hansson. Han är nu klar för spel i Herning resten av årets säsong.
”Petter har visat upp riktigt bra spel för Herning och har med stark överblick och säkerhet i sitt spel visat sig vara en viktig defensiv pjäs för tränaren Ben Cooper”, skriver laget på sin hemsida.
Hittills har Petter Hansson gjort två poäng på elva matcher i den danska ligan.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Smålänningen har tidigare i sin karriär spelar 45 SHL-matcher med Linköping samt 124 allsvenska matcher för Västerås, Oskarshamn, Västervik och Södertälje.





