Efter hemkomsten – VM-svensken klar för KHL-spel
Europeisk Hockey

Efter hemkomsten – VM-svensken klar för KHL-spel

Publicerad 19 maj 2021 17:55 | Senast redigerad 11 november 2024 16:43
Det slog ned lite som en bomb i förra veckan. Efter hemkomsten till Skellefteå AIK i februari, då han skrev ett flerårskontrakt med klubben, hade Pär Lindholm utnyttjat en klausul för att flytta vidare.
Förra veckan meddelade Skellefteå AIK att Pär Lindholm utnyttjat en out-klausul i kontraktet. Under onsdagen blev landslagscentern klar för spel i KHL-klubben Ak Bars Kazan.

Nu visar det sig att det blir spel i KHL för Ak Bars Kazan för 29-åringen nästa säsong.

Klubben, som tog sig till semifinal i Gagarin Cup i år, presenterade värvningen under onsdagen. Kontraktet med klubben gäller över kommande säsong.

Pär Lindholm spelade för Toronto, Winnipeg och Boston i NHL i två och ett halvt år innan han återvände hem till Skellefteå. Det blev nio poäng på elva matcher i grundserien följt av sex poäng på tolv slutspelsmatcher.

Nu är han aktuell med spel för Tre Kronor under den stundande VM-turneringen i Riga, Lettland. Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Analys av Skellefteå AIK:s säsong 2020/21