Succén: Slår svenska backrekordet

Max Lindroth har gjort dundersuccé i TPS den här säsongen.
Så till den grad att han nu är den både mål- och poängbästa svenska backen någonsin under en säsong i Liiga.

Max Lindroth öser in poäng i Finland.
Foto: Matti Raivio/All Over Press/Imago

Sedan flytten från Frölunda till finska TPS har Max Lindroth blommat ut i det offensiva spelet.

Svensken avslutade fjolårssäsongen med 13 mål på 13 grundseriematcher i Åbo-klubben och har den här säsongen byggt vidare på sin fina inledning i klubben. Efter att ha gjort en assist mot Kiekko-Espoo tidigare i veckan samt gjort två mål i gårdagens straffseger mot Sport är nu Lindroth den mål- och poängbäste svenske backen någonsin under en och samma säsong.

Max Lindroth slår Robin Press svenska backrekord

Den tidigare SHL-backen har totalt skrapat ihop 23 mål och 51 poäng på 53 matcher för TPS.

Med den noteringen slår han den tidigare rekordinnehavaren Robin Press, som säsongen 2020/21 gjorde 17 mål och 48 poäng på 58 matcher för Lukko.

Kan bli poängbäste importbacken

Med fyra matcher kvar att spela av grundserien har Lindroth även chansen att bli den poängbästa importbacken under en säsong i Liiga, då han har två poäng upp till amerikanen Brian Rafalskis notering från säsongen 1998/99. Rafalski producerade då 53 poäng på 53 matcher.

Skulle Lindroth göra tre poäng till under grundserien blir han dessutom den näst poängbäste backen under en säsong i Liigas historia, då bara succébacken Atro Leppänen gjort fler poäng (i skrivande stund 59).

Lindroths kontrakt med TPS går ut efter säsongen och enligt Iltalehti är 28-åringen redan överens med den schweiziska klubben Kloten om ett kontrakt inför nästa säsong.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: