Förförra säsongen spelade Luke Green i Hockeyallsvenskan och stod då för 17 poäng på 39 matcher. Backen var ett lyckat nyförvärv och hade ögon på sig från större klubbar i Sverige.
Någon fortsättning i Hockeyallsvenskan blev det dock aldrig. Desktop ad in article Mobile ad in article
Ersätter tidigare SHL-backen
Istället flyttade kanadensaren vidare till Slovakien och HK Nitra. Där blev det förra säsongen 20 poäng på 33 matcher. Men bara fem matcher in på säsongen lämnar 25-åringen nu den slovakiska klubben för spel i Düsseldorf.
– Luke Green är en stark skridskoåakre och högerskjutande back som kommer att ge vårt försvar mer offensiv. På grund av förlusten av Kyle Cumiskey har vi saknat det, och med tanke på vår start på säsongen såg vi ett behov av handling här, säger sportchefen Niki Mondt.
Luke Green blir alltså en ersättare till Kyle Cumiskey, som sedan tidigare har spelat för både MoDo och Skellefteå i SHL. Desktop ad in article Mobile ad in article





