Målvaktslegendarens son till Ungern
Europeisk Hockey

Målvaktslegendarens son till Ungern

Publicerad 11 december 2019 11:11 | Senast redigerad 11 december 2019 18:05
Jeremy Brodeur som är son till legendaren Martin Brodeur. Hans pappa har valts in i hockeyns Hall of Fame, vunnit Stanley-Cup och har sin tröja nummer 30 uppe i taket i Devils hemmaarena Prudential Center.
Martin Brodeur är en av dom bästa genom alla tider, och en legend i New Jersey Devils där han spelade över 1200-matcher. Nu är hans son klar för spel i Ungerska-ligan.

Nu väljer sonen Brodeur att lämna Nordamerika för spel i Ungern. Förra veckan meddelade hans förra klubb Peoria Rivermen att 23-åringen skulle lämna klubben för spel i Ungern och nu finns han registrerad som HK Budapest spelare. 

I Budapest får Brodeur svenske Jens Brändström som tränare.

Desktop ad in article Mobile ad in article

23-åringen kommer senast från spel i SPHL (Southern Professional League) men väljer nu att fortsätta sin hockeykarriär i Europa.

Den här säsongen noterades Brodeur för en räddningsprocent på 94,4 procent samt ett snitt på 1,85 insläppta mål per match på sex spelade matcher.