Desktop ad in article Mobile ad in article
I går förlorade Jokerit mot SKA Sankt Petersburg med 4-1 och laget som finländarna ställde upp med bestod av alla möjliga spelare. Klubben har drabbats hårt av coronaviruset och flera spelare sitter fortfarande i karantän. Men än är det inte slut på eländet.
I dag meddelar klubben att ytterligare sju personer har smittats i klubben. Det betyder att lagets match mot Metallurg Magnitogorsk som skulle spelas imorgon och Lokomotiv Jaroslavl på på lördag skjuts fram.
Matchen mot Jaroslavj kommer att spelas den 19 november men Metallurg-matchen har ännu inte fått något nytt speldatum.
Jokerit har spelat 18 matcher i år och ligger på en åttonde plats i den västra konferensen. CSKA Moskva som toppar, har spelat 24 matcher.





