IIHF:s nya president vill starta KHL-lag i Paris
Europeisk Hockey

IIHF:s nya president vill starta KHL-lag i Paris

Publicerad 27 september 2021 12:37 | Senast redigerad 27 september 2021 16:31
Den fransk-kanadensiske nytillträdde presidenten Luc Tardif har sedan länge förespråkat idén om ett franskt tillskott i KHL. Efter att själv ha bekräftat idéerna för tidningen Sportal kan det nu alltså bli verklighet i framtiden.
I lördags valdes Luc Tardif som ny president för IIHF. Efteråt avslöjades en del framtidsprojekt inom hockeyvärlden – bland annat om att starta ett lag i Paris som planeras ingå i KHL.

 – Idén om ett KHL-lag i Paris lever fortfarande, ja. Vi skulle älska att ha de bästa franska spelarna tillbaka i Frankrike och bygga ett lag runt dem. Det skulle vara bra för vårt landslag, berättar Luc Tardif.

Desktop ad in article Mobile ad in article

ARENAFRÅGAN ÄR ETT PROBLEM  

Ett stort hinder för projektets förverkligande är arenafrågan. Tanken är att laget ska spela i den tidigare VM-arenan Bercy i Paris. Men den används även som konsertarena vilket försvårar att få ihop ett långt hållbart spelschema för KHL. 

Om Parislaget blir verklighet blir Frankrike det sjunde landet som spelar i världens nästbästa hockeyliga. Hittills består ligan av 18 lag från Ryssland samt ett lag vardera från Kina, Finland, Kazakstan, Lettland och Belarus.


TV: De tre bästa nyförvärven inom Hockeyallsvenskan