Den forn Stanley Cup-vinnaren och Jack Adams-segraren Bob Hartley uppgavs vara aktuell för en återkomst till NHL. Nu förlänger han i stället kontraktet med Avangard Omsk.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Ett namn som nämnts som aktuell för att ta över någon av de coachsökande klubbarna har varit Bob Hartley. Men han kommer inte återvända till Nordamerika inom den närmaste tiden. Hartley gör sitt andra år som huvudtränare för Avangard Omsk och där blir han kvar. Han har förlängt sitt kontrakt med storklubben till 2022.
59-åringen har inte coachat i NHL sedan han fick sparken från Calgary säsongen 15/16. Bara ett år tidigare utsågs han till ligans bästa coach. Hartley har även vunnit Stanley Cup med Colorado och det schweiziska mästerskapet med Zürich.




