Jesse Blacker och Nikita Kleschenko råkade i luven på varandra – vilket slutade med en sönderslagen käke för Blacker.
– Det här är arbetsmiljön. Det är hockey och det är känslor, säger tränaren Jurij Michailis till vesti.kz enligt ryska nyhetsbyrån TASS.
– Det här är arbetsmiljön. Det är hockey och det är känslor, säger Barys tränare Jurij Michailis till vesti.kz enligt ryska nyhetsbyrån TASS.
– Sådana här saker händer och det är inte bara hos oss, utan det är även hos andra lag. Det kan uppstå bråk, känslor och liknande situationer.
Desktop ad in article Mobile ad in article
KOM INTE TILL SPEL I HELGEN
Varken Kleschenko eller Blacker kom till spel i helgens bortamatch mot Salavat Julajev (förlust 1–4). Blacker kunde av förklarliga skäl inte spela, medan Kleschenko stannade hemma med feber.
– Vi kommer att lägga det här åt sidan. Nu väntar vi på att de ska återhämta sig, säger Michailis.
I Barys Nur-Sultan återfinns svenskkvartetten Henrik Karlsson, Viktor Svedberg, Linus Videll och Jakob Lilja.
Desktop ad in article Mobile ad in article





