Det kan bli Kevin Clarks nya klubb
Europeisk Hockey

Det kan bli Kevin Clarks nya klubb

Publicerad 19 mars 2021 10:41 | Senast redigerad 19 mars 2021 17:03
Kevin Clark har spelat för Rapperswil i ungefär två och en halv säsong, och gjort en hel del mål och poäng. Den här säsongen vann han lagets skytteliga efter att ha gjort 21 kassar - men trots succén tvingas han lämna klubben.
Kevin Clark blir inte kvar i Rapperswil. Nu anmäler hans tidigare klubb Langnau sitt intresse, skriver sajten Watson.ch.

Nu meddelar Clarks tidigare klubb Langnau, där han spelade innan flytten till Brynäs, att de är intresserade av att värva tillbaka målspottaren. Desktop ad in article Mobile ad in article

– Det förvånade oss (att han tvingades lämna). Om en forward som gjort 20 mål den här säsongen letar jobb är det klart att vi är intresserade, säger sportchefen Marc Eichmann till Watson.ch.

Clark gjorde 18+19 för Langnau säsongen 15/16. Med det vann han den interna skytteligan och slutade tvåa i lagets poängliga.

Langnau är klar jumbo i den schweiziska ligan, men inget lag riskerar att åka ur till följd av coronapandemin. Laget coachas av svenske Rikard Franzén.


TV: Veckans SHL-lag