Andra Turneringar

Premiärseger för Sverige – efter storlöftets uppvisning

Publicerad 05 november 2024 08:23 | Senast redigerad 10 juni 2025 13:51
Sverige vinner premiären på "inofficiella U17-VM" med 5-3 efter att ha vänt underläge till seger mot Tjeckien.
Då klev stortalangen Viggo Björck fram med tre assists och utsågs till matchens lirare.

I natt släpptes pucken för World Under 17 Hockey Challenge, den första stora turneringen för 08-kullen. Sverige hade besegrat Kanada i en träningsmatch inför turneringen och ställdes nu mot Tjeckien i premiärmatchen.

Det blev då också en blågul seger med 5-3 sedan toppspelarna klivit fram – men det satt hårt inne.

Tjeckien tog nämligen ledningen med 2-0 redan i första perioden innan Sverige vaknade till liv i mittperioden. Reduceringen kom i powerplay där Viggo Björck (Djurgården) och Marcus Nordmark (Djurgården) spelade fram till Simon Näslund (Färjestad) som gjorde Team 17:s första mål i turneringen. Senare i perioden kombinerade DIF-duon Björck och Nordmark återigen då den förstnämnda spelade fram till den sistnämnda som kunde kvittera till 2-2.

Blixtvändning av Sverige

Men tjeckerna återtog ledningen genom ett 3-2-mål i den andra periodens sista sekund. Men Sverige växlade upp i tredje perioden och sköt tre raka mål för att vända på matchen och vinna med 5-3.

Redan efter 48 sekunder så var firma Nordmark/Björck i farten igen. Återigen var det Björck som passade fram till Nordmark som satte 3-3-målet. Bara 13 sekunder senare så small det igen. Den här gången spelade Örebros backlöfte Axel Elofsson och Frölundas talang Bosse Meijer fram till LHC-löftet Oscar Holmertz som satte 4-3. Sverige hade alltså gått från underläge till ledning på bara ett fåtal sekunder.

Spiken i kistan kom sedan när Örebros forwardstalang Elton Hermansson satte 5-3, återigen efter assist från Elofsson och Meijer.

Viggo Björck stod för tre assists i matchen och utsågs till matchens lirare. Marcus Nordmark gjorde också tre poäng med sina 2+1. Sedan noterades alltså Axel Elofsson och Bosse Meijer också för två passningspoäng vardera. Färjestads Douglas Nilsson vaktade kassen för Sverige och räddade 19 av 22 skott i vinsten.

Nästa utmaning för de svenska U17-killarna kommer redan den kommande natten då Kanada Vit står för motståndet i den sista gruppspelsmatchen.

Sverige – Tjeckien 5–3 (0-2,2-1,3-0)

Sverige: Marcus Nordmark 2, Simon Näslund, Oscar Holmertz, Elton Hermansson.
Tjeckien: Simon Katolicky, Lukas Kachlir, Vojtech Svancar.