Leksand gick in i returmötet mot Klagenfurt i ett riktigt mardrömsläge och låg under med 4-0 efter första matchen, men det skulle vända. Desktop ad in article Mobile ad in article
Den först periodens dominant var Isak Rosén, som stod för två mål och därmed gav Leksand hopp och tro på en vändning. Emil Heineman utökade ledningen till 3-0, vilket innebar att Leksand behövde ett mål till för att tvinga fram en förlängning.
Så blev även fallet i den andra perioden, då Martin Karlsson hittade nätet till en 4-0-ledning. Innan den andra perioden var över kunde Leksand även utöka ledningen till 5-0, vilket var tillräckligt för att ta Leksand vidare till kvartsfinal. Desktop ad in article Mobile ad in article
Kalgenfurt skulle däremot inte ge upp utan kamp och sex minuter in i den tredje perioden reducerade Lukas Haudum till 5-1. Heineman, som hittade nätet i första perioden skulle bli matchhjälte, då han gjorde ytterligare två mål och noterades för ett hattrick.
Matchen slutade i en 8-1-vinst till Leksands fördel efter att Carter Camper noterats för matchens sista mål.





