Desktop ad in article Mobile ad in article
Detta innebär att 19-åringen fick inleda säsongen i AHL med farmarlaget Utica Comets. Fortsätter Holtz i den takten som han har startat sin AHL-tid med så kommer det däremot inte bli en långvarig sejour i Comets.
I natt lyckades forwardstalangen hitta nätet dubbla gånger när laget premiärspelade mot Rochester Americans, och vann med 6-2.
Desktop ad in article Mobile ad in article
DUBBLA MÅL
Holtz gjorde sitt första mål med tre minuter kvar av den första perioden och snurrade då upp Rochesters finske målvakt, Ukko-Pekka Luukkonen, rejält.
Tidigt i den andra perioden placerade sig Holtz rätt i powerplay och kunde, i vad som påminner om ett typiskt Ovetjkin-mål, stenhårt skjuta pucken i nät.
– Jag har väntat länge på den här premiären. Jag spelade min sista match på försäsongen mot Washington så det har gått några veckor. Det var skönt att få den här vinsten och fansen var helt otroliga. De hjälpte oss där ute så vinsten var för dem, säger Holtz på en presskonferens efter matchen.
Desktop ad in article Mobile ad in article
Holtz var inte den ende svensken som noterades för poäng i matchen. Fabian Zetterlund spelade fram till två mål i matchen och var även han en stor bidragande faktor i vinsten.
Utica Comets - Rochester Americans 6-2 (3-2, 1-0, 2-0)
Utica: Nikita Okhotyuk, Ryan Schmelzer, Alexander Holtz 2, Aarne Talvitie, Brian Flynn.
Rochester: Jack Quinn, Casey Fitzgerald.
TV: Oliver Ekman Larsson om flytten till Vancouver





