Det kommer vara två svenskar som vinner Calder Cup den här säsongen, och det ser mycket väl ut att bli Jesper Frödén och Gustav Olofsson som får titulera sig mästare. Desktop ad in article Mobile ad in article
Den förstnämnda har också kommit igång i rättan tid. Efter en stark grundserie med 47 poäng på 44 matcher har det även lossnat i slutspelet. Tio matcher in står svensken noterad för åtta poäng, och har nu gjort mål i två raka finalmatcher.
I natt kom målet i början av den andra perioden. Det var i numerärt överläge som snajpern prickade in 1-0, ett mål som visade sig bli matchavgörande.
För efter Jesper Frödéns mål kom det tre till mål i den andra perioden. Med ställningen 4-0 inför den sista kontrollerade Coachella hem segern, och har nu vunnit finalens två första matcher. Den första matchen vanns med 5-0. Desktop ad in article Mobile ad in article





