Filip Roos skickas ner till AHL av Chicago Blackhawks
AHL

Filip Roos skickas ner till AHL av Chicago Blackhawks

Publicerad 13 december 2022 18:02 | Senast redigerad 13 december 2022 22:13
Filip Roos tog en oväntad plats i Chicago Blackhawks när NHL-säsongen började. 
Men nu meddelar Chicago att svensken flyttas ner till AHL. 

Efter att ha imponerat i SHL med Skellefteå förra säsongen fick Filip Roos först debutera i Tre Kronor och sedan skrev han ett NHL-kontrakt med Chicago Blackhawks. 

Roos åkte då över till Nordamerika för att försöka slå sig in i NHL-truppen men Skellefteå hoppades att han skulle återvända till klubben om det inte blev spel i världens bästa hockeyliga för 23-åringen. Desktop ad in article Mobile ad in article

Den svenske backen tog dock oväntat en plats direkt i Chicagos backlinje och fick debutera i NHL. Han blev sedan även kvar i Blackhawks och har gjort 15 matcher för laget under säsongen där han bland annat skjutit sitt första NHL-mål. 

Flyttas till AHL

Men nu meddelar Blackhawks att Roos skickas ner till AHL och han kommer att fortsätta sin säsong i farmarlaget Rockford IceHogs. 

Skellefteå ska tidigare ha haft rätt till att plocka tillbaka Roos om han inte skulle ta plats i NHL men han ska nu ha varit med i NHL så pass länge att Chicago kan skicka ner honom till AHL utan att backen blir tillgänglig för Skellefteå. 

På 15 matcher i NHL har Filip Roos gjort tre poäng. Desktop ad in article Mobile ad in article


TV: Här sätter Filip Roos sitt första NHL-mål