Efter degraderingen – fjolårssuccén åter till AHL
AHL

Efter degraderingen – fjolårssuccén åter till AHL

Publicerad 19 november 2019 15:20 | Senast redigerad 19 november 2019 21:42
Sejouren i ECHL-klubben Greenville Swamp Rabbits blev kort för den tidigare Örebro-skarpskytten Rodrigo Abols. Efter att ha spelat fyra matcher på fem dagar för ECHL-klubben stod det under gårdagskvällen klart att den lettländske centern kallas upp till AHL-laget Springfield Thunderbirds.
Efter bara fyra matcher i AHL under hösten skickades Örebros tidigare succécenter Rodrigo Abols ned till ECHL för spel med Greenville Swamp Rabbits. Efter fyra matcher i farmarligans farmarliga är han nu tillbaka i AHL.

Desktop ad in article Mobile ad in article

Abols stod för fyra poäng på de fyra matcherna i Greenville, med tre mål och ett assist som facit. 

Den 23-årige centern fick sitt stora genombrott i SHL förra säsongen när han sköt hela 18 mål på 45 matcher för Örebro. Detta efter att han svårt att ta en plats i Närkelaget säsongen innan, med en utlåning till hockeyallsvenska BIK Karlskoga som följd.

I somras skrev Abols på ett tvåårigt entry level-kontrakt med Florida Panthers med en lönetaksträff på 817 500 dollar per säsong.