Victor Eklund får jubla i SHL – till slut: ”Ett skitmål”

Följ HockeySverige på

Google news

”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Victor Eklund kan äntligen släppa ner axlarna. Till slut, i 17:e matchen har första målet i SHL kommit.
– Det är ett konstigt mål, säger TV4:s Petter Rönnqvist i sändningen av 2–3-matchen.

Victor Eklund jublar efter sitt första SHL-mål. Foto: Bildbyrån och TV4 (skärmdump).

I serieinledningen av 2025/26 har Anton Frondell dundrat in mål efter mål, medan Viggo Björck samtidigt presenterat sig med sina första fullträffar. Desto tuffare har det varit för Victor Eklund under den första tiden i SHL – åtminstone sett till utdelningen framför mål.

Idag, när Djurgården åkt till Luleå, kom till slut det där efterlängtade målet för ”Mini-Fimpen”. Ett mål som inte bara var det första för säsongen, utan även det första i SHL.

– Det är klart det är kul att göra mål, även om det är ett skitmål… mål som mål, säger han själv i TV4 efter första perioden.

Den 19-årige forwarden tog sig till den farliga ytan tidigt i perioden och skyfflade in 1–0 bakom Joel Lassinantti efter att just Frondell stått för förarbetet.

– Snyggt förarbete av Frondell som går på mål och sen kommer den fram… det är ett konstigt mål. Den vobblar in där litegrann, säger TV4:s Petter Rönnqvist från studdosändnignen.

Djurgården förlorade mötet med 2–3 via förlängning. Läs mer HÄR.

Se Victor Eklunds första SHL-mål nedan.

Source: Victor Eklund @ Elite Prospects

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: