JVM-aktuella talangens tydliga mål: ”Ta en tröja i A-laget”

Adam Hesselvall i Södertälje har gjort 44 juniorlandskamper. Nu är tanken att säsongen 25/26 är då löftet ska ta steget till seniorhockeyn på allvar.
– Klart att JVM också finns som en liten tanke, men det blir en bonus om jag kommer med dit, säger 19-åringen till Hockeysverige.se.

Adam Hesselvall i Södertälje. Foto: Ronnie Rönnkvist & Bildbyrån (montage).

SÖDERTÄLJE (HOCKEYSVERIGE.SE)

Hesselvall börjar bli ett ganska gångbart namn i hockeykretsar. Förra säsongen spelade både Adam och Filip Hesselvall i Södertäljes lag i Hockeyallsvenskan. Dessutom fick 15-åriga kusinen, Ebba Hesselvall, sitt stora genombrott i NDHL och U18-VM. Nästa säsong ska hon spela för Brynäs i SDHL. Det är med andra ord mycket hockey hos Hesselvalls från Södertälje.

– Egentligen var det min äldsta brorsa (Oscar) som började med hockey. Efter det började jag och min andra brorsa. Efter det har kusinerna hängt på, berättar Adam Hesselvall då hockeysverige.se träffar honom för en intervju i Scaniarinken.

Varken bröderna Hesselvalls mamma eller pappa spelade hockey när dom var yngre, så man kan ju undra vart Oscar Hesselvalls hockeyintresse kom ifrån.

– Jag vet faktiskt inte, men jag tror att det var så att han tittade på hockey på tv:n när han var mindre och efter det tjatade om att få börja spela.

Hockeyfamiljen Hesselvall: ”Dom kom ofta över”

Hur kunde det se ut på uppfarten till huset där hemma en dag efter skolan?
– (Skratt) Det var faktiskt mycket bråk ibland. Samtidigt var det bara syskonkärlek. Någon klubba kunde väl ryka och det hände att någon lampa gick sönder ibland.
– Vi har följt varandras karriärer under åren och jag har även spelat i samma lag med mellersta brorsan (Filip) i snart fem år. Vi båda har varit närmast hockeymässigt då vi dessutom spelat i samma ”line” och hade en bra kemi.
– Tyvärr fick han inte förlängt den här säsongen, men jag vet att han kommer göra det bra vart han än går.

Kommande säsong ska alltså Adam Hesselvalls kusin, Ebba Hesselvall, spela för Brynäs.

– När vi var mindre bodde deras familj grannar med oss, så dom kom ofta över. Hon har även en lillebrorsa och lillasyster. Vi var lite närmare varandra då hon var mindre eftersom dom bodde där, men vi är fortfarande väldigt nära och jag stöttar henne i allt.

Ebba Hesselvall.
Ebba Hesselvall ska spela i Brynäs nästa säsong.
Foto: Ronnie Rönnkvist.

Hur tänker du kring det genombrott hon fick förra säsongen?
– Det är jättekul. Man märker hon kan spela och är jätteduktig, vilket bara är kul.

Och nu ska hon till Brynäs.
– Det kommer gå jättebra där för henne, men såklart tråkigt att hon inte ville vara kvar i SSK. Men jag förstår att SDHL lockar.

”Han är riktigt skön att ha här i klubben”

Hur skulle du beskriva dig själv som hockeyspelare?
– Jag skulle beskriva mig som en hårt jobbande forward som mest har offensiva kvalitéer. Jag kan spela defensivt också, men gillar att vara en rivig forward som är rätt offensiv.

Vad måste bli bättre hos dig?
– Egentligen måste det mesta bli bättre, säger Adam Hesselvall med ett skratt och fortsätter:
– Precis som det är för alla. Nu när jag kommit upp på seniornivå blir det att vara mer noggrann och kunna spela det defensiva också hela vägen. Inte tjuva någonting. Sedan är det egentligen att bli snabbare och starkare, vilket jag jobbar mycket på nu tillsammans med (Niclas) Bergfors i gymmet och löparspåret.

Adam Hesselvall är på väg fram i Södertälje.
Foto: Ronnie Rönnkvist.

Har du haft nytta av Niclas Bergfors kring mentala bitarna med tanke på att han varit borta i NHL?
– Ja, ja… Bergfors är också en jag kan prata med. Det behöver inte alltid vara om hockey utan det kan handla om allt möjligt. Han är riktigt skön att ha här i klubben. Verkligen en bra person.

Adam Hesselvall har gjort många landskamper: ”En extrem stolthet”

Senaste säsongen spelade Adam Hesselvall för Södertälje i Hockeyallsvenskan, SSK-J20, Visby, Västervik, Bröderna/Väsby och landslaget.
– Det blev faktiskt många matcher. Jag tror dock att det bara har varit bra för mig att testa mycket. Fått mycket kontakter i olika lag. Ibland annat Visby hade jag ”Säcken” (Hans Särkijärvi) som är en känd tränare, Västervik, Brödernas…
– Jag fick spela brödernas sista match i kvalet mot Sundsvall. Tyvärr förlorade vi den, men jag tror att det var en nyttig erfarenhet för mig att få spela en sådan match också, ett avgörande i Hockeyettans kvartsfinal. Det har såklart också varit nyttigt för mig att testa på lite seniorhockey.

Har det inte blivit splittrat att spela i så många olika lag?
– Det har inte varit riktigt så. Jag tror att det varit bra för mig att testa lite olika, så jag ser det bara som positivt.

Adam Hesselvall under ishockeymatchen i Hockeyallsvenskan mellan Södertälje och Västerås den 26 februari 2025 i Södertälje.
Foto: Emma Wallskog / Bildbyrån.

Adam Hesselvall debuterade i juniorlandslaget redan 2022 och har sedan dess varit ut och in i olika landslag. Bland annat var han med vid U18-VM 2024.

– Varje gång jag sätter på mig landslagströjan känner jag en extrem stolthet. Alltid lika mäktigt när man hör nationalsången.

Var med och tog brons i U18-VM

När du växte upp hade du då tankar och målbild att komma in i juniorlandslag o s v?
– I början spelade jag mest för att det var roligt. När det sedan började gå lite bättre tänkte jag på det, men mest har det bara varit att köra. Sedan har det varit som en bonus att jag fått vara med där.

Vad ser du idag som höjdpunkten i landslagströjan?
– Det måste ändå vara U18-VM-bronset i Finland. Synd att vi inte kunde gå till final och knipa guldet. Det var ändå kul att få med sig en medalj därifrån.  
– Att vara med var en riktigt cool upplevelse. Vi var där tre veckor. Totalt blev det nästan en månad med träningslägret innan, så vi blev extremt tajta som grupp i det landslaget. Jag har kvar många nära vänner från det laget.

Adam Hesselvall under U18-VM 2024.
Foto: Martin Jansson.

Vad har du för målbilder kommande säsong?
– Att ta en tröja i A-laget är mitt främsta mål. Sedan göra det bra där. När jag får chansen att då verkligen ta vara på den.

Adam Hesselvall i Södertälje är aktuell för junior-VM

Finns spel i junior-VM med i tankarna?
– Klart att JVM också finns som en liten tanke, men det blir en bonus om jag kommer med dit och inget jag försöker tänka på så ofta.
– Ofta när man tänker på sådana saker brukar det bli sämre när man väl spelar i sitt klubblag.

Hur ska du nå till att ta en tröja i A-laget?
– Att fortsätta träna på och verkligen försöka ta vara på chanserna när jag får dom. Visa att jag ska ha en plats.

När får vi se SSK i SHL igen?
– Förhoppningsvis nästa år. Det är såklart målet. SSK har blivit en mycket större klubb än bara för något år sedan. Både sportsligt och jag märker runt om att det är mycket proffsigare på något sätt, avslutar Adam Hesselvall.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: