Liljander om Dichows VM-succé: ”Gläds enormt”
"Jag börjar varje morgon med EP" – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu
Frederik Dichow stod för hockey-VM:s prestation när han tog Danmark till en fjärdeplats i VM. HV71:s Björn Liljander följde sin målvakt på nära håll.
– Där ser man vilken nivå han kan spela på och göra sådana prestationer, säger sportchefen till Hockeysverige.se.

Danmark skrev historia när de tog sig förbi kvartsfinalen mot ett Kanada som var fyllt till bredden med superstjärnor. När Danmark också vann den matchen var det mycket tack vare en man.
HV71:s Frederik Dichow.
Målvakten stod på huvudet och räddade 39 av 40 skott den matchen. Hemma i HV71 följde så klart Björn Liljander sin målvakts framgångar.
– Han har gjort det fantastiskt bra och tittar man på hur han avslutade säsongen hos oss var han en nyckelspelare och frontfigur i kvalet. Inte minst där vi lyckades vända och vinna till slut. Tittar man på VM där han får spela nästan varje match så gör han det bra mot bra motstånd match efter match. Där ser man vilken nivå han kan spela på och att göra sådana prestationer, inte minst mot Kanada och andra bra motstånd. Då gläds man enormt för hans skull och hela Danmarks skull, säger sportchefen.
Under VM var det också många NHL-scouter på läktarna. Och frågan är nu om HV71 kan vara helt säkra på att målvakten spelar i SHL nästa säsong.
– Jag har inte hört något intresse så på det sättet, jag är glad för att han har fått den framgången och framför allt att han fick den framgången mot Kanada. Det är jättekul för Frederik och sen får han vila och komma tillbaka och börja träna igen här.
Frederik Dichow imponerade i Danmark: ”Händer det så får vi gratulera”
Frederik Dichow var under stora delar av säsongen petad i HV71 innan han klev in och räddade klubben i kvalet mot MoDo. Nu sitter han på ett kontrakt även över den kommande säsongen. Men målvakten kan komma att lämna klubben om en NHL-möjlighet skulle dyka upp innan den 15 juni.
Finns det nån oro inför 15 juni?
– Händer det så får vi gratulera och lyfta på hatten för hans skull men det är inget vi oroar oss för. Om det sker får vi anpassa oss efter den situationen.
I samma lag var Oskar Fisker Mølgaard en framträdande spelare. En spelare som spelade i HV71 under säsongen men som nästa år kommer att prova lyckan i Nordamerika.
Vad säger du om hans prestationer?
– Det var jättekul att se honom. Han briljerade i många av matcherna och spelade på en hög nivå. Men han var också en viktig spelare för oss i kvalet och tog ett ansvar ute på isen och han gör det även ute på isen i VM. Han har en förmåga att slå sin gubbe ute på isen och skapa målchanser på eget bevåg. Han spelar på en väldigt hög nivå och han gjorde det bra i Nordamerika när han åkte över och spelade klart säsongen. Jag tror han kommer att få en lysande framtid.
Den här artikeln handlar om: