Luleå kör över Frölunda – har matchboll i semifinalen

Luleå kör över Frölunda i den femte semifinalen och är en vinst från SM-final.
De tog ledningen med 5-0 redan efter drygt halva matchen och vann sedan med 5-1.
– Det kunde väl inte vara bättre, säger Luleåtränaren Thomas ”Bulan” Berglund.

Luleå kör över Frölunda.
Luleå kör över Frölunda och är en vinst från SM-final. Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Frölunda valde att göra ett målvaktsbyte inför den femte semifinalen mot Luleå då Lars Johansson vilades efter maratonmatchen senast och i stället kom Tobias Normann in i kassen.

Men Normann fick en mardrömsstart då han släppte en retur direkt och Brendan Shinnimin kunde slå in 1-0 redan efter 31 sekunders spel. Därefter rann det iväg för hemmalaget i Norrbotten. I slutet av första perioden kunde Pontus Andreasson utöka ledningen till 2-0 och med sin nionde fullträff sätter han ett nytt rekord för flest mål någonsin av en Luleåspelare i ett slutspel.

I andra perioden blev det hela bara värre för Frölunda. Einar Emanuelsson gjorde 3-0 efter drygt tre minuter, varpå Roger Rönnberg tog timeout. Men det hjälpte inte utan i stället under Mathias Bromé göra 4-0 bara ett par minuter senare. Då fattade Rönnberg beslut att byta ut målvakten Normann, som hade släppt in fyra mål på elva skott.

Lars Johansson kom i stället in mellan stolparna men det dröjde inte länge innan han också fick hämta pucken från nätet. Brendan Shinnimin gjorde sitt andra mål i matchen för 5-0 efter 31 minuters spel.

– Luleå rullar upp Frölunda som känns som att de ligger steget efter hela tiden, säger TV4-experten Joel Lundqvist i sändningen.

Storseger för Luleå: ”Kunde inte vara bättre”

Även efter 5-0-målet var det Luleå som dominerade spelet och hade flera chanser för att göra ännu fler mål.

– Det kunde väl inte vara bättre, men det gäller att vara ödmjuka och fortsätta spela, säger Luleåtränaren Thomas ”Bulan” Berglund till TV4 i pausen och fortsätter:
– Vi spelar bra med pucken, forecheckar bra och spelar ett bra försvarsspel. Det är ändå grunden till att vi kan spela ett bra anfallsspel. Jag tycker att vi är avslappnade när vi har pucken.

När den tredje perioden började var det återigen Tobias Normann som var tillbaka in i kassen för Frölunda då Lars Johanson tog plats i båset igen.

Frölunda fick dock hål på Luleå-målvakten Matteus Ward direkt i tredje perioden då kaptenen Max Friberg klev fram och satte 5-1 efter 24 sekunder.

Men Luleå kunde sedan spela av resten av matchen och vinna med 5-1. De leder nu med med 3-2 i matcher och har chansen att säkra en plats i SM-finalen vid seger i Göteborg på tisdag.

Luleå – Frölunda 5–1 (2-0,3-0,0-1)

Luleå: Brendan Shinnimin 2, Pontus Andreasson, Einar Emanuelsson, Mathias Bromé.
Frölunda: Max Friberg.

Luleå leder serien med 3-2 i matcher.

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: