Sjöberg och Sturk.
Foto: Bildbyrån (Montage)
SDHL

Sjöberg och Sturk skriver SDHL-avtal med Luleå

ANNONS

Luleå säkrar upp två framtidspjäser. 
Både Hedvig Sturk och Stella Sjöberg skriver sina första SDHL-avtal.
– Jag känner att Luleå fortsatt är den bästa platsen för min fortsatta utveckling, säger Sjöberg på klubbens hemsida.

Den ena debuterade i SDHL under den gångna säsongen och den andra har varit lagets främsta poängplockare i NDHL. Nu säkras både Hedvig Sturk (född 2006) och Stella Sjöberg (född 2007) upp av Luleå med SDHL-avtal.

– Det är alltid fantastiskt roligt när vi har möjligheten att släppa fram spelare från egna led. Hedvig och Stella är två lovande spelare som har visat att de vill framåt och har tagit för sig på ett bra sätt. De har båda stora möjligheter till att utvecklas ytterligare inom vår verksamhet, speciellt som de fortfarande kan spela matcher i både NDHL och SDHL, säger Oskar Häggström på klubbens hemsida.

De båda löftena fick även dra på sig landslagströjan för första gången under 2023/24.

– Det känns fantastiskt att få skriva sitt första SDHL-kontrakt med Luleå Hockey, vilket varit en barndomsdröm som nu går i uppfyllelse. Mitt mål inför kommande säsong är våga ta för mig ännu mer och fortsätta utvecklas inom alla områden. Och då är det perfekt att jag kommer kunna spela matcher både i SDHL och juniorlaget, säger Sturk.


TV: Brynäs supertrio hyllas: "Det är något helt unikt"

 


 

 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL