Elias Degnell och Arvid Bergström.
Foto: Bildbyrån (Montage)
HockeyAllsvenskan

Elias Degnell och Arvid Bergström förlänger med Djurgården

ANNONS

Både Arvid Bergström och Elias Degnell har tagit ett stort kliv in i A-laget under säsongen. 
Nu förlänger den unge backduon sina avtal med Djurgården. 
– Det är en stor ära att skriva på, det har alltid varit en dröm för mig, säger Bergström på klubbens hemsida.

Djurgården får fortsatt betalt för sitt jobb med juniorlagen. Nu har två av de som fostrats för att slå sig in i A-laget säkrats upp genom nya avtal. 

– Både Arvid och Elias har gjort en väldigt bra säsong och har tagit stora steg i sin utveckling. Det är två unga och talangfulla spelare som vi velat säkra upp inför framtiden, säger Djurgårdens sportchef K-G Stoppel på klubbens hemsida.

Spelarna det gäller är Arvid Bergström, född 2005 och Elias Degnell, född 2004. Den förstnämnde har gått hela vägen från U16 till en ordentlig chans i Hockeyallsvenskan denna säsong, medan den andra kom från HV71 inför förra säsongen för att sedan göra detsamma. 

– Det går inte att nog poängtera hur viktigt det är för oss att ha en juniorverksamhet i absolut toppklass, där vi varje år fostrar nya talanger som tar klivet upp. Vi har just nu ett antal yngre spelare som har fått spela mycket den här säsongen - och som har gjort det jäkligt bra. Där för vi just nu en diskussion kring framtiden. Ambitionen är att sätta en långsiktig plan för de här killarnas framtida resa i Djurgår’n, berättar Stoppel.

“Ett självklart val att tacka ja”

Båda spelarna har varvat fina prestationer i J20 med spel i A-laget denna säsong. För Bergström har det blivit en assist på 35 matcher medan den äldre, Degnell stått för två framspelningar på 21. Utöver detta har Degnell även varit utlånad till HockeyEttan under säsongen. 

– När jag fick frågan att stanna i Djurgår’n var det ett självklart val att tacka ja! Det är en underbar känsla att varje dag spela framför supportrarna och bära Djurgårdsskölden, säger Degnell själv. 

För Bergström innebär detta även att det första seniorkontraktet är påskrivet.


TV: Kempe lämnar isen skadad

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
fredag 17 maj
16:20 Tyskland - Kazakstan VM
16:20 Storbritannien - Danmark VM
20:20 Polen - USA VM
20:20 Tjeckien - Österrike VM
lördag 18 maj
12:20 Lettland - Sverige VM
12:20 Danmark - Schweiz VM
16:20 Tyskland - Polen VM
16:20 Kanada - Finland VM
20:20 Frankrike - Slovakien VM
20:20 Tjeckien - Storbritannien VM
söndag 19 maj
02:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
16:20 USA - Kazakstan VM
16:20 Norge - Österrike VM
20:20 Slovakien - Lettland VM
20:20 Schweiz - Kanada VM
måndag 20 maj
16:20 Sverige - Frankrike VM
16:20 Storbritannien - Norge VM
20:20 Kazakstan - Polen VM
20:20 Finland - Danmark VM
tisdag 21 maj
12:20 Frankrike - Tyskland VM
12:20 Österrike - Storbritannien VM
16:20 Kanada - Tjeckien VM
16:20 Lettland - USA VM
20:20 Sverige - Slovakien VM
20:20 Finland - Schweiz VM
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL