Axel Smeds skriver rookiekontrakt med Rögle

Följ HockeySverige på

Google news

”Jag börjar varje morgon med EP” – hockeyvärldens mest nedladdade app just nu

Axel Smeds har tagit en plats i Rögles trupp. 
Nu skriver 19-åringen sitt första SHL-kontrakt med klubben. 
– Det är något man drömt om och ett mål man har haft, säger Smeds till klubbens hemsida

De senaste veckorna har Axel Smeds gjort sig förtjänt av en plats i Rögles A-lag.

Det ledde till att 19-åringen sköt sitt första SHL-mål för nästan en månad sedan då Rögle vann med 1-0 borta mot Örebro 30 januari. 

Nu har Smeds då också passerat 100 minuter i toppligan vilket gör att han skriver ett rookiekontrakt med Rögle. 

– Sjukt kul. Det är något man drömt om och ett mål man har haft. Jag tycker att jag gjort det bra i J20 och sen har det varit en del skador i A-laget. När jag kommit in har jag bara försökt spela mitt spel och jobba hårt. Det här ger en självförtroendeboost, säger Smeds på klubbens hemsida.

Desktop ad in article
Mobile ad in article

“Dialog pågår om Axels nästa steg i karriären”

Rögles avtal med Smeds sträcker sig endast över resterande delen av årets säsong. 

– Axel har verkligen tagit för sig sedan han fick chansen att spela i SHL. Han är rivig och har köpt in på rollen han fått. Det finns en stor potential i honom och han förtjänar verkligen sitt rookieavtal. Avtalet är skrivet resten av denna säsong och dialog pågår om Axels nästa steg i karriären, säger Rögles tillförordnade sportchef Hampus Sjöström. 

I J20 Nationell den här säsongen har Axel Smeds gjort 21 mål och 39 poäng vilket gör att han leder den interna poängliga.

Betsense in article

TV: Det bästa från Lucas Raymonds säsong

Den här artikeln handlar om:

Dela artikel: