Foto: Bildbyrån
NHL

Jacques Martin väntas bli kvar i Ottawa resten av säsongen

ANNONS

Ottawas interim-tränare, Jacques Martin får fortsatt förtroende. 
Detta innan en mer permanent lösning hittas inför nästa säsong. 

I början av december stod återkomsten klar - och kort därefter hade han även fått ta över som interim-lösning. Nu ser Ottawa Senators legendariske tränare, Jacques Martin ut att få fortsätta i rollen fram till slutet av säsongen. 

NHL-klubbens general manager Steve Staios meddelar under torsdagen att han väntar sig att den kanske mest framgångsrike tränaren i klubbens historia blir kvar till sista matchen 2023/24 innan man då inleder processen för att hitta en kandidat som kan ta över jobbet mer permanent. Detta rapporterar TSN.

– Jacques och “Alfie” lägger verkligen grunden för vad som kommer att krävas. Det finns en önskelista och en bild av en typ av coach som jag skulle vilja se, säger Staios.

Ser ut att missa slutspel - igen

När Martin lämnade Ottawa senast, 2004, hade han tagit Ottawa till åtta slutspel och tre förstaplatser i divisionen. Då hade han stått i båset sedan 1995. Efter 20 år är han tillbaka och leder nu laget tillsammans med ingen mindre än Daniel Alfredsson

Alfredsson återvände själv till organisationen i oktober 2023 och fick i samband med sparkningen av D.J. Smith, kliva in som assisterande tränare till Jacques Martin.

Trots tränarbytena ligger Senators fortfarande långt ifrån en slutspelsplats. Detta kan bli sjunde raka året man inte tar sig dit.


TV: Skulle Daniel Alfredsson platsa i NHL i dag?


 

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
tisdag 11 juni
02:00 Florida Panthers - Edmonton Oilers NHL
fredag 14 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL
söndag 16 juni
02:00 Edmonton Oilers - Florida Panthers NHL