Jordie Benn är klar för Brynäs.
Foto: Dan Hamilton-USA TODAY Sports
HockeyAllsvenskan

Jordie Benn klar för Brynäs IF

ANNONS

Brynäs startade en insamling i hopp om att kunna värva en NHL-veteran. 
Efter att ha samlat in 500 000 kronor på bara ett par dagar bekräftar nu Brynäs värvningen av 36-årige backen Jordie Benn. 
– Jag är otroligt stolt över att få chansen att representera en så anrik förening som Brynäs IF och jag gillar även klubbens tydliga målsättning att ta sig tillbaka till SHL, säger Benn. 

Under sena torsdagskvällen meddelade Brynäs IF att de hade möjligheten att värva en veteranback med över 600 NHL-matcher i bagaget och de bad då om hjälp från fansen att få ihop tillräckligt med pengar för värvningen. 

Efter att fansen samlat in 500 000 kronor på bara ett par dagar bekräftar nu Brynäs värvningen av Jordie Benn.

– Det känns väldigt spännande det här, en härlig utmaning för mig och nu blev tajmingen rätt. Alcén har redan sedan första kontakt gett mig en bra bild av klubben. Jag kommer hit med en enorm energi för uppdraget, säger Benn till klubbens hemsida.

Jordie Benn klar för Brynäs

Jordie Benn är 36 år gammal och kommer närmast från Toronto Maple Leafs organisation där han gjorde tolv NHL-matcher samt 23 AHL-matcher i fjol. Den rutinerade backen har totalt spelat 607 NHL-matcher under sin karriär. 

– Att vi lyckats få in Jordie redan i ett tidigt skede på säsongen känns otroligt bra. Det är en kille vi har haft kontakt med under en längre tid. Han är en spelare med tydliga ledaregenskaper som har en aura omkring sig i allt han gör och kommer komma till stor nytta till vår backuppsättning och lagbygge. Han är ett fullblodsproffs som är vältränad, dedikerad till sporten och hans meriter talar egentligen för sig själv, säger sportchef Johan Alcén

Benn har skrivit på ett kontrakt med Brynäs för årets säsong och han kommer att ansluta till laget inom kort. Enligt klubben är det ännu oklart när backen kan debutera.


TV: Filip Gustavssons drömpremiär

Den här artikeln handlar om:
Hockey PÅ TV
lördag 18 maj
12:20 Lettland - Sverige VM
12:20 Danmark - Schweiz VM
16:20 Tyskland - Polen VM
16:20 Kanada - Finland VM
20:20 Frankrike - Slovakien VM
20:20 Tjeckien - Storbritannien VM
söndag 19 maj
02:00 Edmonton Oilers - Vancouver Canucks NHL
16:20 USA - Kazakstan VM
16:20 Norge - Österrike VM
20:20 Slovakien - Lettland VM
20:20 Schweiz - Kanada VM
måndag 20 maj
16:20 Sverige - Frankrike VM
16:20 Storbritannien - Norge VM
20:20 Kazakstan - Polen VM
20:20 Finland - Danmark VM
tisdag 21 maj
12:20 Frankrike - Tyskland VM
12:20 Österrike - Storbritannien VM
16:20 Kanada - Tjeckien VM
16:20 Lettland - USA VM
20:20 Sverige - Slovakien VM
20:20 Finland - Schweiz VM
torsdag 23 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL
lördag 25 maj
02:00 New York Rangers - Florida Panthers NHL